اطعمه و اشربه از نظر اسلام و تطبیق آن با بهداشت اسلامی – پایانامه

بسم الله الرحمن الرحیم 

اطعمه و اشربه از نظر اسلام و تطبیق آن با بهداشت اسلامی

پایان‌نامه 

 

دانشگاه فردوسی مشهد . ۱۳۷۷ . کارشناسی ارشد
استاد راهنما: مهدی صانعی 

 

چکیده:

در این جزوه مطالب به سه بخش تقسیم می‌شود:

بخش اول: خوردنیها بخش دوم: آشامیدنیها بخش سوم: جواز خوردن محرمات به هنگام اضطرار.

بخش اول خود به پنج فصل و بخش دوم به سه فصل تقسیم می‌شود. فصل اول در رابطه با فلسفه احکام در اسلام می‌باشد. در فصل دوم درباره فلسفه غذا خوردن آداب غذا خوردن – پروتئین و اهمیت و منابع آن – چربیها و اهمیت آنها – مواد معدنی و منابع آنها بحث شده است . در فصل سوم ابتدا گوشتهای حلال از نظر اخبار بیان شده است سپس به اهمیت خوردن گوشت از جهت بهداست و اسلام اشاره شده است و همچنین مضرات افراط در گوشتخواری – حیوانات دریا – اهمیت خوردن ماهی – حکم حیوانات دریا نیز مورد بحث قرار گرفته است . فصل چهارم در مورد گوشت پرندگان است که در این فصل مسائلی همچون : ارزش گوشت پرندگان از جهت بهداشت – راه تشخیص پرندگان حرام از حلال گوشت – پرندگان حرام گوشت و انواع آنها – پرندگان مکروه گوشت – پرندگان حلال گوشت – تخم پرندگان – حشرات از جهت بهداشت – حکم حشرات – حکم حشرات موجود در ماکولات مورد بررسی واقع شده است . فصل پنچم در مورد حیوانات زمینی است . که مباحث زیر در این فصل مطرح شده است :

حیوانات حلال گوشت – حکم جنین چهار پایان – حیوانات مکروه گوشت – حیوانات حرام گوشت – حرمت عارضی حیوانات حلال گوشت – حکم حیوان حلال گوشتی که شراب و ادرار نوشیده – استبرای حیوانات – تحریم مردار و علت آن – حکم شیر مردار – اجزایی که از میته پاک است . اختلاط مردار با مذکی – محرمات از ذبیحه – مکروهات از ذبیحه – اعیان نجس و حکم آنها – سموم و انواع آن از جهت بهداشت – سیگار و مضرات آن – تریاک و مضرارت آن.

بخش دوم که در مورد آشامیدنیها است دارای ۲ فصل است : فصل اول در مورد آشامیدنیهای حلال است از جمله: آب – شیر و اهمیت آن در قرآن و روایات و بهداشت – مزایای شیر مادر – مشتقات شیر (ماست و پنیر) – عسل و منافع آن – سرکه و فوائد آن – آب میوه‌ها و میوه‌ها فصل دوم در مورد آشامیدنیهای حرام از جمله: خمر و حکم آن – مضرات خمر – انواع خمر – تهیه شراب از دو جنس و حکم آن – حکم خون و ضررهای آن از جهت بهداشت – انواع ادرار و حکم آن – شیر حیوانات حرام گوشت – حکم مایعات متنجس می‌باشد.

بخش سوم که بخش نهایی جزوه است دارای ۳ فصل اول در ارتبا با اضطرار و خوردن محرمات است . فصل دوم در مورد ذبایح کفار و فصل سوم درباره مشارکت با کفار در اکل و شرب می‌باشد.

……………………………………………………………………………………..

آدرس فایل:

file:///C:/Users/NP/Downloads/article_cd62e546-d7a9-4653-aa7c-ff02a95ec803.pdf

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم  اطعمه و اشربه از نظر اسلام و تطبیق آن با بهداشت اسلامی پایان‌نامه    دانشگاه فردوسی مشهد . ۱۳۷۷ . کارشناسی ارشد استاد راهنما: مهدی صانعی  دانشجو: طاهره سرورطاهرآبادی   چکیده: در این جزوه مطالب به سه بخش تقسیم می‌شود: بخش اول: خوردنیها بخش دوم: آشامیدنیها بخش سوم: جواز خوردن محرمات به هنگام اضطرار. […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  شهریور ۱۳۹۹
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031