تبیین رفتار انسان با طبیعت در قرآن، در سه واژه

بسم الله الرحمن الرحیم 

آیت‌الله تسخیری:

تبیین رفتار انسان با طبیعت در قرآن ،در سه واژه

.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه تأکید کرد: خداوند در قرآن کریم سه واژه تسخیر، خلافت و توسعه را نشان دهنده رفتار انسان با طبیعت را بیان می‌کند.
.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام روز ۱۷ دی‌‌ماه در سخنرانی خود در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه گفت: سه واژه در قرآن داریم که این سه واژه نشان دهنده رفتار انسان با طبیعت است.

آیت الله محمدعلی تسخیری روز دوشنبه در نخستین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه با عنوان «جایگاه محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» با تبریک میلاد حضرت مسیح با اشاره به اهمیت طبیعت و محیط زیست و تاکید بر حفظ آن، اظهار داشت: خداوند هر آنچه که انسان نیاز دارد را در طبیعت قرار داده است اما متاسفانه انسان با ظلم در توزیع و کفر نعمت، نعمت‌ها را از بین می‌برد.
وی با توضیح اینکه واژه تسخیر به این معناست که جهان به طور کلی مُسخّر انسان است، گفت: همه نیازهای انسان در طبیعت وجود دارد ولی انسان در توزیع نعمت، عدالت را رعایت نمی‌کند و در مواردی نیز کفر نعمت انجام می‌دهد.


آیت الله تسخیری درباره واژه خلافت در قرآن نیز اظهار داشت: انسان، خلیفه خداوند بر روی زمین نامیده شده و واژه سوم، مساله توسعه را عنوان می کند که استعمار در دنیای امروز، معنی حقیقی آن را عمران و رشد دانسته که هدف را نشان می‌دهد.
وی افزود: موضوع محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش‌های اسلامی و هم بینش‌های جهانی اسلامی و هم قواعد اصلی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می‌کند.
آیت‌الله تسخیری همچنین یادآور شد: در جهان‌بینی اسلام، مسأله خلافت انسان مطرح است از این رو جاهای مختلف در قرآن کریم نسبت به اینکه انسان خلیفة الله فی الارض است و یکی از وظایف اصلی او تعمیر و رسیدگی به زمین و محیط زیست است، تأکید شده و سعی دارد از این عنوان نقشی برای طبیعت انسان و تکامل وی بهره ببرد.
وی اظهار داشت: ارزش‌های اسلامی این نکته را مورد تفقد قرار ‌داده و هم بینش‌های جهان اسلام و قواعد رفتاری و فقهی این مساله را مورد تأکید قرار می‌دهند.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور فرهنگی جهان اسلام ادامه داد: از دیدگاه دینی، انسان با فطرت هماهنگ است و به طور طبیعی با حرکت جهان هماهنگ خواهد بود و از آنجا که جهان در تسخیر انسان است، انسان باید به بهترین وجه از آن برای تحقق وظایف انسانی بزرگ استفاده کند.
وی تصریح کرد: در ادیان دیگر هم مسأله فطرت و تسخیر طبیعت برای انسان مطرح و یک حالت طبیعی است.

.

نخستین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه، امروز با موضوع «اهمیت محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» با حضور هیأتی به سرپرستی کاردینال جین نوئل آولین، اسقف شهر مارسی و رئیس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه و اندیشمندان مسلمان از جمهوری اسلامی ایران در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گشایش یافت.

در این دوره گفت‌وگوهای دو روزه، موضوعاتی چون «متون اسلام و مسیحیت کاتولیک در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست»، «خشونت و افراط‌گرایی عاملی برای تخریب محیط زیست»، «مسئولیت رهبران و پیروان ادیان برای حفظ محیط زیست کدام است؟» و «چگونه می‌توان در مسیر ترویج سلامت و پایداری محیط زیست قدم برداشت؟» بررسی می‌شود.
آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور فرهنگی جهان اسلام، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه سابق رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی، حجت‌الاسلام حسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی از حاضران در این نشست بودند.

موبد خورشیدیان: ایرانیان از کهن‌ترین ملتی بوده‌اند که به محیط زیست توجه کرده‌اند

اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن موبدان تهران اظهار داشت: ایرانیان از کهن‌ترین ملتی بوده‌اند که به محیط زیست توجه کرده‌اند. طبیعت هدیه الهی است که خداوند آن را در اختیار انسان‌ها قرار داده است.

وی افزود: ما اول باید به شناخت حقیقی خود و طبیعت برسیم تا خدا را بشناسیم. مهم این است که دین دار باشیم و به حقیقت دین توجه کنیم.

اسقف مقریک باریکیان: گفت‌وگو راه‌حل رسیدن به تفاهم مشترک است

اسقف مقریک باریکیان نماینده خلیفه‌گری ارامنه تهران ابراز داشت: گفت‌وگوهای دینی منجر به پاکی و منزه بودن دل انسان‌ها می‌شود، زیرا وقتی دل انسان‌ها به پاکی نزدیک شود. انسان‌ها به وسیله گفت‌وگو به یکدیگر نزدیک می‌شوند و به تفاهم مشترک دست می‌یابند.

وی گفت: ما ایمان داریم سرچشمه این طبیعت، خداوند است و خداوند انسان را نماینده خود قرار داده است.

نماینده خلیفه‌گری ارامنه تهران با ابراز امیدواری که نتیجه نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه مانند نوری بر فرهنگ‌های ایران و فرانسه بتابد، گفت: بدون انسان، طبیعت معنی نمی‌شود و بدون طبیعت، انسان معنی نمی‌شود. تا زمانی که انسان، انسانیت خود را حفظ می‌کند، ایمان داریم طبیعت هم به روال خود ادامه می‌دهد.

حجت‌الاسلام یونسی: دولت جمهوری اسلامی ایران از گفت‌وگوی ادیان حمایت می‌کند

حجت‌الاسلام علی یونسی مشاور رئیس جمهور در امور ادیان و اقوام با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: در آیات قرآنی وارد شده است؛ خداوند شما (بشر) را آفرید تا در این کره زمین مأموریت داشته باشید و خداوند از (شما) بشر خواسته است که این زمین را آباد کند. یعنی مأموریتی که بشر در کره زمین بر عهده گرفته است آبادانی زمین است.

وی افزود: در واقع، از بشر خواسته است که این مأموریت را به خوبی انجام دهد. در تمام ادیان آسمانی بحث بهشت به صورت سمبولیک مطرح شده است. خداوند بهشتی را برای رفاه انسان آماده کرد اما طولی نکشید که به خاطر این که انسان از حد و حدود خود عبور کرد، آن بهشت را از انسان گرفت و او را به سوی زمین فرستاد و به او مأموریتی داد که بهشتی جدید باید با دست خود خلق کند و این بار برای شکل‌گیری این بهشت نیازمند تلاش و کوشش و زحمت زیادی هستیم.

مشاور رئیس جمهور در امور ادیان و اقوام بیان داشت: انسان‌ها باید برای این مأموریت الهی آماده شوند و این بهشت را برای خود آماده کنند. تا پس از آن بتوانند به بهشت موعود دست پیدا کنند. بشر مأموریت دارد زمین را به بهشتی تبدیل کند.

وی ادامه داد: امروز بشر بار دیگر به ادیان روی آورده است، آن هم از روی از باب اضطرار و ناچاری که صنعت پیش روی انسان قرار داده است.

حجت‌الاسلام یونسی اظهار داشت: امروز تکنولوژی بلای جان انسان‌ها شده است و انسان را به تنگنا انداخته است. انواع آلودگی‌های زیستی که برای انسان به وجود آمده است او را با مشکل جدی روبرو کرده است و بر همین اساس است که انسان به دین باید روی بیاورد تا فهم مفاهیم دینی به این موضوع پی ببرد که دین می‌تواند انسان را از محیط زیستی که به دست خود آن را خراب کرده است، نجات بدهد.

وی افزود: ‌انسان با روی‌آوردن به محیط زیست می‌تواند از جهنمی که برای خود ساخته است، نجات پیدا کند. دولت جمهوری اسلامی ایران از این ابتکار دیالوگ و حفظ محیط زیست استقبال و حمایت می‌کند و این دیالوگ بسیار ارزشمندی است که ادیان آسمانی درصدد حفظ محیط زیست باشند.

 

بر اساس این گزارش،‌ دور نخست گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه ساعت ۱۰ صبح امروز (۱۷ دی‌ماه) با موضوع «اهمیت محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» و با حضور هیأتی ۴ نفره به سرپرستی کاردینال جین نوئل آولین، اسقف شهر مارسی و رئیس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه و اندیشمندان مسلمان از جمهوری اسلامی ایران در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

در این دور از گفت‌وگوهای دینی، موضوعاتی چون «متون اسلام و مسیحیت کاتولیک در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست»، «خشونت و افراط‌گرایی عاملی برای تخریب محیط زیست»، «مسئولیت رهبران و پیروان ادیان برای حفظ محیط زیست کدام است؟» و «چگونه می‌توان در مسیر ترویج سلامت و پایداری محیط زیست قدم برداشت؟» بررسی می‌شود.

…………………………………………………………………………………………….

منبع:فارس

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم  آیت‌الله تسخیری: تبیین رفتار انسان با طبیعت در قرآن ،در سه واژه . مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه تأکید کرد: خداوند در قرآن کریم سه واژه تسخیر، خلافت و توسعه را نشان دهنده رفتار انسان با طبیعت را بیان […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پاسخ دهید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  پر بازدید ترین مقالات

  کشاورزی و دامپروری در اقتصاد مقاومتی از منظر قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم  کشاورزی و دامپروری در اقتصاد مقاومتی ا...

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  شهریور ۱۳۹۸
  ش ی د س چ پ ج
  « مرداد    
   1
  ۲۳۴۵۶۷۸
  ۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
  ۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
  ۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
  ۳۰۳۱