جایگاه برنامه ریزی منابع طبیعی در اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم 

جایگاه برنامه ریزی منابع طبیعی در اسلام

 

پروین فداییان 

– کارشناس حقوقی شهرداری مشهد

چکیده مقاله:

پیش از هر چیز و بنا بر اهمیت موضوع منابع طبیعی از دیدگاه اسلام، نظری اجمالی به چگونگی پیدایش زمین از نظر قرآن می افکنیم تا نه تنها از این رهگذر پرتوی از قران در زمینه ماهیت کره زمین آشکارتر گردد ، بلکه بیش از پیش به بزرگی پروردگار پی برده، سر تعظیم به پیشگاه با شکوهش فرود آوریم. و در پی آن به منابع طبیعی کره زمین و سرزمینمان با نگاهی ژرف و بنیادی بنگریم و توجه خود را به این نکته معطوف داریم که این همه منابع طبیعی چه دگرگونی های تکوینی را پشت سر گذاشته تا سرانجام به تسخیر نسبی انسان درآمده است.

اما متاسفانه فزونی خواهان و چپاولگران تاریخ به خاطر این منابع و موهبت های الهی چه مصایبی را بر سر بشریت درآورده و می آورند. از همین رو قرآن از ابتدا مالکیت منابع طبیعی را ذاتا از آن خدا و پیامبر و اولیای خود دانسته تا به نفع بشریت از دستبرد فزونی خواهان و متجاوزان به حق در امان بمانند.

زیرا انگیزه فساد در روی زمین از همین تملک هایانحصاری و رانت گونه منابع و دارایی های عمومی ناشی می شود و شاید مصداق واقعی و انگیزه سخن اعتراض آمیز فرشتگان به خداوند در مورد انسان که می گویند: قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدما … ( بقره ۳۰) … (( فرشتگان گفتند، آیا موجودی را بر روی زمین می آفرینی که موجب فساد و خونریزی روی زمین گردد ))

کلیدواژه‌ها:

اسلام، قرآن؛ منابع طبیعی، مالکیت

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم  جایگاه برنامه ریزی منابع طبیعی در اسلام   پروین فداییان  – کارشناس حقوقی شهرداری مشهد چکیده مقاله: پیش از هر چیز و بنا بر اهمیت موضوع منابع طبیعی از دیدگاه اسلام، نظری اجمالی به چگونگی پیدایش زمین از نظر قرآن می افکنیم تا نه تنها از این رهگذر پرتوی از قران […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۹
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031