درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم

وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ 

و خداوند زمین را برای انسانها آفرید

 .

فرهنگ و معارف اسلامی در عرصه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست

قرآن کریم و به تبع آن روایات معصومین علیهم السلام هر آنچه را که برای هدایت و زندگی صحیح بشر لازم است اعم از مادی و معنوی،  به طور کلی بیان فرموده اند.

از جمله در مورد کشاورزی ، منابع طبیعی، محیط زیست، دامداری، تغذیه و… که از نیازهای ثابت و اساسی بشر محسوب می شوند، ایشان معارف و رهنمودهای اصلی را در اختیار انسان قرار داده اند تا در هر عصری بشر بتواند بر حسب مقتضیات و شرایط آن زمان ، از این معارف بنیادین و اصولی استفاده نماید و به نحوی شایسته و منطقی از طبیعت بهره مند شود ؛ به گونه ای که هم نیازهای مادی و طبیعی خود را برآورده سازد و هم طبیعت و محیط زیست سالم بماند و هم جامعه انسانی از لحاظ فرهنگی و معنوی رشد و ترقی نماید و دچار انحراف و آسیب نشود .

قرآن کریم در این باره می فرماید:

…وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِکُلِّ شَیْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَهً وَبُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِینَ

و ما این کتاب را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز، و مایه هدایت و رحمت و بشارت برای مسلمانان است!

در همین رابطه ملاحظه می کنیم که بیش از ۷۰۰ آیه از آیات قرآن کریم مرتبط با طبیعت، منابع طبیعی، کشاورزی و محیط زیست است. همچنانکه صدها روایت (اگر نگوییم هزاران روایت) مرتبط با این موضوعات و زیرشاخه های متنوع آن می باشد. افزون بر این منابع اصیل و اولیه، باید هزاران کتاب، مقاله، رساله، تفسیر، پایانامه، همایش، و…، که از سوی محققان و پژوهشگران اسلامی در این رابطه به نگارش و اجرا درآمده است را نیز در نظر گرفت که مجموعا گنجینه ای بسیار گرانبها را در این عرصه تشکیل می دهند.

بنابراین وظیفه علمی و فرهنگی جامعه اسلامی و اندیشمندان آن است که به صورت پیوسته و دائم فرهنگ قرآنی و اسلامی را در این عرصه استخراج، تدوین و اجرایی نمایند. خصوصا در فضای کنونی جهان که بشریت لزوم فعالیت های فرهنگی را در کنار فعالیت های علمی، فناوری و صنعتی به خوبی دریافته است.

.

ناکافی بودن علم و فناوری و لزوم فعالیت های فرهنگی

در عصر حاضر با پیشرفت علوم و فناوری و صنایع گوناگون چنین تصور می شد که همه مشکلات بشر از این طریق حل خواهد شد و به چیز دیگری غیر از علوم و فناوریهای پیشرفته نیازی نیست. اما تجربیات عینی در دوران کنونی نشان داد چگونه همین علوم و فنون و صنایع، بدون فرهنگ و معارف الهی می تواند بلای جان انسان شود و کشاورزی ، محیط زیست و طبیعت را که مادر و منبع تغذیه و حیات بشر است را به سر حد نابودی و تخریب کامل بکشاند و کارشناسان را در همه زمینه ها به شدت نگران آینده بشر و اصل بقا و وجود او نماید : امروزه استفاده نادرست بشر از علم و فناوری و صنعت موجب تباهی و نابودی آبها و دریاها و جنگلها و هوا و خاک و زیست جانوری و… شده است، و از آنجا که حیات کره زمین و به تبع آن حیات بشر بر پایه همین منابع استوار است، در واقع این حیات بشر و اصل زندگی اوست که در معرض خطر جدی و نابودی کامل قرار گرفته است .

در این میان عده ای از دانشمندان و اندیشمندان خصوصا در جوامع غربی، فناوری و صنعت را مقصر وضعیت خطرناک موجود می دانند و معتقدند که بشر برای رهایی از این خطرات باید علم و فناوری و صنعت را کنار بگذارد تا کره زمین و زندگی بشر نجات پیدا کند . اما اندیشمندان اسلامی برپایه معارف اصیل الهی و اسلامی معتقدند که علم و فناوری و صنعت تقصیری ندارند زیرا آنها ابزاری در دست انسان و تابع عملکرد انسان می باشند؛ بنابراین مقصر اصلی انسان و رفتارهای نادرست انسان است که باید تغییر کند و اصلاح شود و این تغییر و اصلاح هم بدون یک فرهنگ صحیح که مبتنی بر معارفی اصیل و صحیح باشد امکان پذیر نیست و اینجاست که لزوم پرداختن جدی به معارف و فرهنگ اصیل اسلامی در در عرصه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست به خوبی آشکار می شود.

.

فلسفه تشکیل مرکز تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست

لزوم فعالیت فرهنگی در این زمینه از یک سو، و وجود محققان و اندیشمندان اسلامی همراه با آثار گرانبهایشان از سوی دیگر، در واقع انگیزه و فلسفه وجودی مرکز تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست اسلامی را تشکیل می دهد .

بر این اساس فلسفه تشکیل این مرکز آن است که هم منابع اصیل و پربار فرهنگ اسلامی در این عرصه را در خدمت همگان قرار دهد و هم زمینه و حلقه وصلی باشد برای آشنایی و ارتباط هزاران پژوهشگر و علاقمندی که در این عرصه به صورت انفرادی فعالیت می کنند تا انشاالله شبکه ای منسجم و مرتبط از این افراد برای گسترش و انسجام هرچه بیشتر فعالیت هایشان ایجاد و زمینه را برای حل مشکلات ملی و بین المللی در این عرصه فراهم آورد و جوامع بشری را از خطرات فزاینده در این زمینه نجات و نعمتهای حیاتی و بی شمار آفریدگار هستی را به صورت سالم و کافی در اختیار آنان قرار دهد. انشاالله تعالی

……………………………………………………………………………………………………………..

برای هرگونه ارتباط با مرکز نیز می توانید به بخش «ارسال مطلب» مراجعه فرمایید.

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • >نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم وَالْأَرْضَ وَضَعَهَا لِلْأَنَامِ  و خداوند زمین را برای انسانها آفرید  . فرهنگ و معارف اسلامی در عرصه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست قرآن کریم و به تبع آن روایات معصومین علیهم السلام هر آنچه را که برای هدایت و زندگی صحیح بشر لازم است اعم از مادی و معنوی،  به […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  تکنیک های کشاورزی از منظر قرآن

  بسم الله الرحمن الرحیم . تکنیک های کشاورزی از منظر ...

  معجزات علمى قرآن کریم : 3- قرآن و حرکت زمین

  بسم الله الرحمن الرحیم 3- قرآن و حرکت زمین : منظور از معجزات عل...

  مدیریت جامع منابع آبی از دیدگاه IWRM با رویکردی دینی فرهنگی

  بسم الله الرحمن الرحیم  مدیریت جامع منابع آبی از دیدگاه IWRM...

  بررسی رابطه دینداری با نگرش و رفتار مصرف آب در بین شهروندان زنجان

  بسم الله الرحمن الرحیم     بررسی رابطه دینداری با نگرش و ر...