درباره ما – ارتباط با ما

بسم الله الرحمن الرحیم

در باره ما – ارتباط با ما

حجت الاسلام والمسلمین علی محمودزاده (مدیر مرکز)                        ۰۹۱۲۵۸۳۱۳۴۷

حجت الاسلام و المسلمین فراهانی منش  (سایت)                              ۰۹۳۶۳۷۸۲۳۵۲ 

تلفن دفتر:                              ۰۲۵۳۷۷۸۰۸۶۳

تلفکس:                                 ۰۲۵۳۷۷۸۰۸۶۵

=========================================================================

 

«گفتگویی با مدیر مرکز تحقیقات کشاورزی و محیط زیست اسلامی» 

با توجه خاص به این نکته که حدود هزار آیه از آیات قرآن کریم و چندهزار حدیث از فرمایشات معصومین (علیهم السلام) درخصوص کشاورزی،منابع طبیعی و محیط زیست می باشد و از آنجا که این مهم بالاترین سرمایه و پشتوانه و مبنا برای علوم مختلف مرتبط با این حوزه می باشد ، لذا نیاز به تشکیل «مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کشاورزی،منابع طبیعی و محیط زیست» (مرکز تحقیقات کشاورزی و محیط زیست اسلامی) احساس گردیده  و این مرکز تشکیل و در سال ۹۴ فعالیت خودرا بصورت رسمی آغاز کرد . 

پس ما برآن شدیم که با مدیر این مرکز حجت الاسلام و المسلمین آقای علی محمودزاده گفت و گویی صمیمانه به عمل آوریم . ایشان نیز با رویی باز پذیرای ما شدند و در خصوص معرفی هسته علمی ،اهداف و خط مشی و عملکرد این مرکز توضیحاتی را بیان کردند :

این مرکز فعالیت خود را بصورت هیئت امنایی شروع و اینک چهار گروه علمی بنام های زیر دارد:

۱- گروه فقه و حقوق

۲- گروه تاریخ و تمدن

۳- گروه قران و حدیث

۴- گروه اخلاق

ریاست این مرکز با آیت ا… دکتر سید علی حسینی و مدیریت این مرکز  نیز بر عهده بنده می باشد . ضمنا محققین و پژوهشگران این مرکز حضرات آیات و اساتید برجسته دانشگاه آقایان حسینی ، برجی ، رحمانی ، حسینی خراسانی ، حیدری ، فروغی، فراهانی منش ، متقی ، جهانسوز ، سلاجقه و… می باشند .

.

مدیر مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کشاورزی،منابع طبیعی و محیط زیست در خصوص اهداف این مرکز گفت:

۱- از آنجا که دین مبین اسلام نیاز به معرفی واقعی در موضوعات مختلف دارد و تاکید مقام عظمای ولایت بر استخراج و عرضه تمدن اسلامی به جهان مطالبه ای به حق و دقیق است در صددیم تا به وسع خود در استخراج و دسته بندی مطالب مرتبط در حوزه کشاورزی منابع طبیعی و محیط زیست موثر بوده و تمدن نوین اسلامی را در این حوزه عرضه نماییم.
۲- طبق آمار رئیس محترم سازمان بسیج مهندسین کشاورزی جناب آقای دکتر جهانسوز در کشور چیزی حدود ۱۹۵ هزار مهندس کشاورزی با گرایش ها ، شاخه ها و رشته های مختلف وجود دارد که البته حدود ۶۰ هزار نفر از آنها با سازمان بسیج مرتبط هستند و از آنجا که اکثریت این مهندسین در مقاطع مختلف علمی (کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه ها بیشتر از مبانی علمی تجربی استفاده نموده اند لذا به نوعی از مبانی مرتبط دینی در این رشته ها محروم بوده و نهایتا ممکن است واحدهای درسی عمومی و اندکی بنام واحد دینی را گذرانده باشند . این درحالی است که دین مبین اسلام در حوزه علوم کشاورزی،منابع طبیعی و محیط زیست آموزه های بسیار زیاد و بسیار دقیق را داراست.ازطرفی دیگر به جهت عدم امکان استفاده از آموزه های دینی در تمامی دانشگاه ها برآن شدیم تا حداقل برای مهندسین کشاورزی بسیجی محتواهای دینی را استخراج و سپس تبدیل به دروس قابل آموزشی و سپس جهت آموزش به مهندسین کشاورزی کشور ارائه شود .
۳- تامین محتوای علمی آموزه های دینی در گرایش های مختلف دانشگاهی جهت تدریس در مقاطع مختلف (در صورت مطالبه و تفاهم دانشگاه ها و وزارت علوم)
۴- آموزش در این مرکز از اهداف اساسی است که نحوه آموزش آن بصورت مجازی و حضوری در چشم انداز این مرکز می باشد. – آموزش حضوری بصورت اعزام اساتید مبرز به استانهای کشور و فراخوان مهندسین کشاورزی جهت استفاده از کلاسهای فشرده و چندروزه – آموزش مجازی بصورت استفاده از فضای مجازی و کلاسهای آنلاین برای مهندسین بسیجی کشور و ارائه گواهی اتمام دوره
۵- از آنجا که بسیاری از چالش ها در حوزه کشاورزی منابع طبیعی و محیط زیست به مسائل فنی بر نمیگردد بلکه به اخلاق،فقهَ و حقوق و فرهنگ مردم برمیگردد یکی از اهداف این مرکز ورود به این حوزه اجتماعی است تا بتواند ضمن حفظ و احترام به عملکرد و فرهنگ جامعه به اصلاحات در این حوزه پرداخته تا هم فرهنگ های غلط اصلاح شود و هم به تمدن نوین اسلامی و ایرانی دست یابیم که در این راستا این مرکز برنامه های متعدد داشته که یکی از آنها اقدام به ساخت کلیپ های کوتاه جهت آموزش و نشر در فضای مجازی، اول برای جامعه مهندسین کشاورزی با انگیره تعلیم و بعد برای توده های اجتماعی نموده است.
۶- بسیاری از آموزه ها ی دینی در حوزه کشاورزی منابع طبیعی و محیط زیست به توده های عموم جامعه باز میگردد به این جهت ناچاریم آموزه های دینی را با هدف انجام بسیاری از اعمال و رفتارهای مردم ، و انگیزه بازدارندگی از بعضی اعمال و رفتارهای مردم تبیین و آموزش دهیم .
۷- با توجه به اجرای طرح همگام با کشاورز در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و تاکید رئیس محترم این سازمان (دکتر جهانسوز) و حضور مهندسین کشاورز در کنار کشاورزان و از طرفی به جهت اقبال بیشتر کشاورزان از این طرح و دفع نگرانی کشاورزان از اجرای آموزه های تجربی و آزمون و خطاهای احتمالی آن برآنیم که تا حد ممکن مهندسین همراه با طرح همگام با کشاورز را به آموزه های دینی مرتبط نیز مجهز کرده تا در توضیحات مهندسین به کشاورزان از حمایت آموزه های دینی نیز با بعضی از طرح ها یشان استفاده نموده تا اقبال بیشتر را در پی داشته باشد.

۸- ترویج فرهنگ جهادی و بسیجی میان اعضای سازمان مهندسین کشاورزی

.
استاد علی محمودزاده در خصوص برخی برنامه های انجام شده از سال ۹۴ تا کنون افزود:

این مرکز موفق به تحقیق و تالیف در موضوعات بسیاری گردیده که به بعضی از آنها اشاره میشود:

۱- پنج اثر پژوهشی که در دست چاپ و انتشار می باشند با نام های : – فقه در کشاورزی(فقه آب) – اخلاق کشاورزی – طبیعت در نهج البلاغه(حیوانات در نهج البلاغه) – سیره اهل بیت در کشاورزی – گیاهان در قرآن –  و نیز تدوین سالنامه های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ که در قالب تعدادی دروس آموزشی و تخصصی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی بوده و به مهندسین کشاورزی و اساتید و مربیان حلقه های صالحین در سراسر کشور اتوزیع گردیده است .
۲- برگزاری نشست های علمی تخصصی با موضوعات مرتبط با این حوزه از جمله : اهمیت محیط زیست از دیدگاه اسلام ، امنیت غذایی الزامی برای صلح پایدار و … که این نشست های علمی در فضای خبری کشور منعکس شده و ان شاءا… به چاپ خواهد رسید.
۳- حضور و سخنرانی اعضای متعدد این مرکز در کشور و خارج از کشور در همایش ها و کنگره های بزرگ بین المللی و متعدد
۴- ارائه مقالات متعدد علمی در فراخوان های همایش های متعدد توسط اعضای این مرکز
۵- شناسایی و معرفی روحانیون کارکرده در این حوزه به سازمان جهت استفاده ی مربی های حلقه های صالحین در کشور
۶- ارائه طرح مدون و دقیق حفظ و ذخیره آب قنات در فصول غیر نیاز برای فصول مورد نیاز

۷- برگزاری «نخستین جشنواره بسیج همگام با کشاورز» در اردیبهشت سال ۹۷ با حضور فرماندهی محترم کل سپاه جناب سردار جعفری ، سردار غیب پرور، معاون وزیر کشاورزی ، نماینده محترم ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ، دکتر سعید جلیلی و… و با حضور بیش از ۱۰۰۰ نفر از نخبگان موفق کشاورزی .

۸- تدوین طرح اعتلای بسیج به صورت تخصصی در حوزه معارف اسلامی، در زمینه علوم کشاورزی، که در قالب چند جلد کتاب با موضوعات اعتقادی، اخلاقی و احکام  انشاالله ارائه می شود . لازم به ذکر است که این طرح و اجرای آن توسط این مرکز ، مورد تایید و تاکید فرماندهی محترم کل سپاه و فرماندهی محترم سازمان بسیج و هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج مهندسین کشاورزی می باشد.

۹- راه اندازی غنی ترین سایت معارف اسلامی در حوزه کشاورزی ، منابع طبیعی و محیط زیست توسط این مرکز  با نام  «Mtkeslami.ir – مرکز تحقیقات کشاورزی و محیط زیست اسلامی» .

۱۰- انجام مقدمات و ارائه طرح آموزش مجازی مهندسین کشاورزی بسیجی کشور و اخذ مصوبه درون سازمانی که امیدواریم مسئولین فوق در سازمان بسیج علمی،سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و سازمان بسیج کل به اهمیت این موضوع پی برده و جهت اجرایی شدن هرچه سریعتر این طرح حمایت نمایند.

.
حجت الاسلام و المسلمین علی محمودزاده در پایان به این نکته اشاره کرد که: برای انجام  این برنامه بزرگ نیاز به حمایت مسئولین مرتبط و متخصصین این حوزه داریم به این جهت دست نیاز به سوی همه آنها دراز نموده و امیدواریم با توجه به نیازها ، چالشها و مشکلات فراوان داخلی و بین المللی در این حوزه ، این مرکز را یاری نمایند .

 

 

 

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • >نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم در باره ما – ارتباط با ما حجت الاسلام والمسلمین علی محمودزاده (مدیر مرکز)                        ۰۹۱۲۵۸۳۱۳۴۷ حجت الاسلام و المسلمین فراهانی منش  (سایت)                              ۰۹۳۶۳۷۸۲۳۵۲  تلفن دفتر:         […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  20211 7/9  21609  س1  21980 22601    22996...

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  آذر ۱۳۹۸
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   123456789101112131415161718192021222324252627282930