شكوه باغ‌هاي تاريخي ايران در كتاب جديد باغ‌هاي بهشتي  

بسم الله الرحمن الرحیم 

شكوه باغ‌هاي تاريخي ايران در كتاب جديد باغ‌هاي بهشتي

لندن – ايرنا – حميد بعيدي نژاد سفير جمهوري اسلامي ايران با انتشار يادداشتي در تلگرام به فرازهايي از كتاب باغ بهشت و شكوه باغ‌هاي تاريخي ايران در اين كتاب كه قرار است فروردين سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر شود، پرداخت.

به گزارش ايرنا، بعيدي نژاد چهارشنبه شب در اين يادداشت نوشت: دو محقق و عكاس انگليسي چند ماه قبل وقتي به سفارت كشورمان در لندن مراجعه كردند و از تأخير در صدور ويزاي خود واقعاً مستأصل بودند. آن‌ها كه در خصوص باغ‌هاي اروپايي تحقيقات مفصلي كرده بودند در پروژه‌ جديد خود به تحقيق در خصوص باغ‌هاي اسلامي روي آورده بودند.
آن‌ها در اين خصوص نيز تحقيقات وسيعي به عمل‌آورده بودند و از جمله از هند، شهرهاي اسلامي در اسپانيا و تركيه بازديد كرده بودند ولي اصرار داشتند كه اثر تحقيقي آن‌ها بدون بررسي باغ‌هاي ايراني ناقص خواهد بود و اصرار داشتند كه سفارت كشورمان كمك كند كه بتوانند در اين آخرين لحظات باقيمانده با سفر خود به تهران اين كار بزرگ را تكميل نمايند.
خوشبختانه با همكاري وزارت امور خارجه و وزارت ارشاد اين هدف محقق شد و اين دو نفر واقعاً در آخرين لحظات باقيمانده از مهلت تعيين‌شده براي انتشار كتاب توانستند به ايران سفر كنند. حالا با تكميل تحقيقات و در پايان فرآيند عكاسي و فيلم‌برداري از باغ‌هاي اسلامي در سه قاره آسيا، آفريقا و اروپا، و البته شامل ايران ناشر كتاب به‌طور رسمي از انتشار قريب‌الوقوع اين كتاب با عنوان ‘باغ‌هاي بهشت’ خبر داده است.
موسسه انتشاراتي «هودر اند استاگتون» كه خبر انتشار قريب‌الوقوع اين كتاب را اعلام كرده، با اشاره به عكاسي و فيلم‌برداري اين دو محقق از سي باغ با معماري اسلامي ازجمله باغ الحمراء در اسپانيا، باغ توپكاپي در تركيه، تاج محل در هند و يك باغ در برادفورد انگليس، آورده است كه اما خاستگاه و محل تولد باغ بهشت و باغ اسلامي در ايران است و معماري چنين باغ‌هايي به باغ‌هاي فوق‌العاده جذاب و نادري نظير پاسارگاد و ميدان نقش‌جهان اصفهان بازمي‌گردد.
«مونته دان» نويسنده و فيلمبردار مشهور اين اثر در مصاحبه با روزنامه گاردين گفته است كه وي اعتقاد دارد اولين باغ بهشت در ايران ساخته‌شده و لذا وقتي ما از باغ‌هاي بهشتي سخن مي‌گوييم در واقع از باغ‌هاي ايراني حرف مي‌زنيم، باغ‌هايي كه براي هزاران سال نقش محوري در زندگي و تاريخ ايرانيان داشته‌اند.
وي با اشاره به خدمات اسلام به هنر و علوم بشري در عين بي‌توجهي عمومي غرب به اين دين، مي‌گويد كه واژه انگليسي پاردايس از يك واژه تاريخي ايراني سرچشمه مي گيرد كه براي باغ‌هاي داراي ديوار استفاده مي‌شده، كه به آن ‘پايري ديزه’ مي‌گفته‌اند.
او با اشاره به اينكه كاشي‌كاري‌هاي زيبا و متقارن اين باغ‌ها، نظم و تقارن درخت و بوته‌ها باغ ايراني را تكميل مي‌كند و با اشاره به ايده ايراني‌ها براي كاشتن گياهان معطر در باغ‌هايشان مي‌گويد كه باغ ايراني جايي است كه جسم باروح يكي مي‌شود و هم‌زمان جسم از شيريني‌هاي زميني و ميوه‌ها و عطرها لذت مي‌برد.
نويسنده مذكور كه صاحب آثار متعددي در معرفي باغ‌هاي كشورهاي ديگر ازجمله باغ‌هاي انگليس و ايتالياست، در يك مصاحبه راديوئي به تأثير فرهنگ اسلامي بر مسير تكميل باغ‌هاي ايراني اشاره مي‌كند و معتقد است ممكن است شما باغ خودتان را قطعه‌اي از بهشت بدانيد اما باغ‌هاي اسلامي دقيقا با همين هدف ايجادشده‌اند كه انعكاس زميني آن چيزي باشند كه در جهان ديگر انتظار ما را مي‌كشد. ريشه چنين باغ‌هايي به كوير مي‌رسد و فضاي دل‌انگيز باغ در كوير كه در ميان آن گرما و بي‌آبي ناگهان يك جان‌پناه آرام و امن و زيبا ايجاد كرده است. باغ بهشت چيزي ميان دنيا و بهشت است.
مونته دان مي‌افزايد از اينكه ايرانيان هنوز پس از هزاران سال به سنت باغ رفتن پايبند هستند، شگفت‌زده شدم. هم‌زمان با غروب آفتاب هنوز هم‌خانواده‌هاي ايراني به ميدان مركزي نقش‌جهان اصفهان مي‌روند، روي زمين يا روي چمن فرش پهن مي‌كنند و شام خود را نشسته روي زمين صرف مي‌كنند. در اين كشور مردم به باغ‌هايشان عشق مي‌ورزند. ديدن باغ‌هاي باشكوه پرشيا و باغ‌هاي مدرن ايران يك تجربه باشكوه در زندگي من است.
اين نويسنده در گفتگوي ديگري با روزنامه ديلي تلگراف از كشف زيباي خود درباره فرهنگ ايراني خبر مي‌دهد و مي‌گويد در سفر به ايران و جهان اسلام متوجه شدم كه فصل گل‌دهي گياهان فقط سه هفته است و به همين خاطر ايرانيان فرش‌هايي را توليد كرده‌اند كه نه‌تنها وسيله زندگي بلكه ابزاري براي ادامه فصل گل تا تابستان است. فرش در فرهنگ ايراني بخشي از باغ است درست شبيه حوض كه بخش ديگري از باغ است.
مونته دان درعين‌حال از بي‌توجهي به اين فرهنگ غني ايراني اسلامي و نابودي باغ‌هاي تاريخي اسلامي در بسياري از كشورهاي منطقه و يا جايگزيني آن‌ها با باغ‌هاي مدرن هم خبر مي‌دهد، و مي‌گويد اين مثل اين مي‌ماند كه انگار انسان درست وسط يك ماشين لباس‌شوئي ايستاده و دنيا دور سرش مي‌چرخد.
اين اثر زيبا قرار است اول فروردين سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر شود.
 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم  شكوه باغ‌هاي تاريخي ايران در كتاب جديد باغ‌هاي بهشتي لندن – ايرنا – حميد بعيدي نژاد سفير جمهوري اسلامي ايران با انتشار يادداشتي در تلگرام به فرازهايي از كتاب باغ بهشت و شكوه باغ‌هاي تاريخي ايران در اين كتاب كه قرار است فروردين سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر شود، پرداخت. به […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۹
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031