عنایت ویژه مقام معظم رهبری در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس

بسم الله الرحمن الرحیم

عنایت ویژه مقام معظم رهبری

در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس

.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با تاکید به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس گفت: با استفاده از صندوق توسعه ملی، مبالغی جهت بهینه کردن مصرف آب در منطقه اختصاص یافت که به واسطه آن ۲۰ هزار هکتار از اراضی منطقه طی سه سال گذشته به شبکه‌های آبیاری فرعی و اصلی تجهیز شد.

.

اکبر فتحی با بیان اینکه رسالت وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی کشور است، اظهار داشت: تامین امنیت غذایی به مفهوم تامین غذای سالم و کافی برای جامعه است و راهبری و متولی این امر وزارت جهادکشاورزی و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها هستند. وی با تاکید بر نقش مهم کشاورزان در تامین امنیت غذایی افزود: ایجاد زیرساخت، تسهیل‌گری برای انجام امورات بخش کشاورزی توسط سازمان جهادکشاورزی، مدیریت شهرستان‌ها، مراکز خدماتی و ادارات تابعه سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها همگام با کشاورزان در راستای تامین امنیت غذایی انجام می‌شود. وی با اشاره به سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در تعیین استراتژی‌های تامین امنیت غذایی گفت: هدایت و حمایت کشاورزان، دامداران و کلیه تولیدکنندگان بخش کشاورزی مهم‌ترین سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی است که به ترتیب در غالب آموزش و ترویج کشاورزی در حوزه‌های مختلف از جمله زراعت، باغبانی، دامپروری، شیلات، زنبورداری و … اتفاق می‌افتد. رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با ترویج و آموزش به عنوان سیاست هدایتی یادآور شد: با توسعه علوم و فنون جدید نیاز است بخش کشاورزی به صورت علمی و با به‌کارگیری روش‌های نوین هدایت شود و در واحد تولیدی افزایش و بهبود عملکرد به دست آید.

.

.

وی افزود: تامین امنیت غذایی با افزایش عملکرد در واحد سطح رابطه مستقیم داشته و به این منظور کارشناسان کشاورزی تا سطح روستاها در خدمت کشاورزان هستند و دانش و فنون روز دنیا را با تلفیق تجارب کشاورزان به زمین‌های کشاورزی انتقال می‌دهند تا با افزایش عملکرد در واحد سطح و حجم،  بخش اول استراتژی‌های وزارت جهادکشاورزی را محقق کنند.

فتحی با بیان سیاست‌های حمایتی یا پشتیبانی وزارت جهادکشاورزی، تصریح کرد: اقداماتی همچون تامین تسهیلات، ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی اعم از آبیاری تحت فشار، شبکه‌های آبیاری، احداث گلخانه‌ها، بیمه محصولات کشاورزی و … در غالب سیاست‌های حمایتی، هر سال مطابق ابلاغیه وزارت جهادکشاورزی و سهمیه استانی به کشاورزان، دامداران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی ارائه می‌شود تا بخش دوم استراتژی‌های وزارت جهادکشاورزی تحقق یابد، بنابراین با این هدایت‌ها و حمایت‌ها، رسالت وزارت جهادکشاورزی که همان تامین امنیت غذایی جامعه است، محقق می‌گردد.

وی در ارتباط با وضعیت کلی کشاورزی استان یادآور شد: در حوزه آب، سه حوضه آبریز دریاچه ارومیه، رودخانه ارس و رودخانه سفید رود تامین‌کننده آب کشاورزی آذربایجان‌شرقی هستند که با توجه به بحران کمبود آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طی سال‌های اخیر، ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شده و با برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات این ستاد، بدون کاهش میزان تولید محصولات در این منطقه تا ۴۰ درصد میزان مصرف آب کاهش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: خوشبختانه در ۲ حوضه آبریز دیگر مشکل اساسی وجود ندارد.

فتحی با بیان اینکه آب در افزایش تولید تاثیر بسزایی دارد، گفت: از یک‌میلیون و ۲۰۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان، ۸۰۰ هزار هکتار به صورت دیم، ۳۰۰ هزار هکتار به صورت اراضی زراعی آبی و ۱۰۶ هزار هکتار شامل باغات آبی می‌باشد.

وی متذکر شد: آبیاری در ۳۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی آبی استان به صورت آبیاری تکمیلی انجام می‌شود و با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و خشک استان و خشکسالی پیش آمده در سال‌جاری، ظرفیت بالایی برای تولید محصولات آبی نداریم.

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی و چهار فصل بودن استان اذعان داشت: خوشبختانه انواع میوه‌های فصلی، گرمسیری و سردسیری و انواع محصولات گلخانه‌ای در استان تولید می‌شود و با توجه به وجود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، دامپروری استان در شرایط مطلوبی قرار دارد و به این ترتیب استان آذربایجان‌شرقی در زمینه تولید انواع محصولات دامی، محصولات باغی و برخی محصولات زراعی در کشور سرآمد است و به طور کلی در ۲۰ قلم محصولات کشاورزی و دامی رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با ادای احترام به روح مقدس شهدای سنگرسازان بدون سنگر جهاد سازندگی، تاکید کرد: جهادسازندگی در دورانی سخت اما در مدتی کوتاه با مشارکت بی‌بدیل مردم اقدام به محرومیت‌زدایی اساسی کرد و محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورد و امروز جهاد کشاورزی در تلاش است به تأسی از خون شهدا با همان روحیه جهادی بین همکاران، با اجرای کارهای فرهنگی  مشکلات و چالش‌های موجود در حوزه کشاورزی را با مدیریت جهادی حل و فصل کند و فرهنگ جهادی را در سازمان جهاد کشاورزی نهادینه کند.

وی با بیان اینکه یکی ارکان تاثیرگذار در مدیریت جهادی، روحیه خود فرد در اجرای مسوولیت محوله می‌باشد، بیان داشت: دومین رکن مهم، میزان اعتماد مردم به مجموعه مربوطه است که در نهاد مقدس جهادسازندگی هر ۲ رکن وجود داشت.

فتحی با اشاره به اینکه حدود ۹۸ درصد جهادکشاورزی از بخش‌های خصوصی تشکیل شده است، ابراز کرد: اگر اعتماد و همکاری بخش‌های خصوصی که شامل بهره‌برداران و تولیدکنندگان است با جهادکشاورزی وجود نداشته باشد، مسلماً در رسیدن به هدف با مشکلات اساسی مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال تا مادامی که کشاورز به بذر اصلاح شده اعتماد نکند و آن را کشت نکند مشخصاً پیشرفتی در افزایش تولید مشاهده نخواهیم کرد، بنابراین تولید زمانی افزایش خواهد یافت که تولیدکننده و بهره‌بردار پا به پای جهادکشاورزی حرکت کنند و خوشبختانه این حرکت منسجم و پایدار مردمی در خیلی جاها مثبت ارزیابی می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با بیانیه مقام معظم رهبری  و اجرای گام دوم انقلاب در استان خاطرنشان کرد: با توجه به تاکید و اشاره مقام معظم رهبری بر اینکه آذربایجان‌شرقی می‌تواند در حوزه‌های مختلف سرآمد و الگوی سایر استان‌ها باشد و از طرفی وجود کلمه تکلیف‌آور جهاد در عنوان سازمان جهادکشاورزی استان، این سازمان با احساس تکلیف و قوت قلب بیشتر سعی در اجرای اقدامات بدیع و نوآورانه در کشور کرده است به طوری که آذربایجان‌شرقی همچنان سرآمد استان‌های دیگر باشد.

 وی به تشریح این اقدامات پرداخته و افزود: احداث گلخانه‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف آب با توجه به بحران کم‌آبی و خشکسالی که طبق ارزیابی‌ها، سازمان جهادکشاورزی استان جزو اولین‌ها می‌باشد به‌طوریکه در اوایل سال ۱۳۹۶ کل سطح زیرکشت گلخانه‌ها حدود ۶۰ هکتار بود که در حال حاضر و بعد از سه سال این سطح به ۳۰۰ هکتار رسیده و میزان تولیدات، اشتغال و ارزآوری به‌طور چشمگیری افزایش یافته است و حدود ۳۳۰ هکتار در مرحله احداث تا ۸۰ درصد تکمیل قرار دارد و تا انتهای سال‌جاری به بهره‌برداری خواهد رسید و احداث هر هکتار گلخانه موجب ایجاد اشتغال مستقیم ۹ نفر و اشتغال غیرمستقیم ۱۱ نفر می‌شود.

 فتحی با تاکید به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس ابراز کرد: با استفاده از صندوق توسعه ملی، مبالغی جهت بهینه کردن مصرف آب در منطقه اختصاص یافت که به واسطه آن ۲۰ هزار هکتار از اراضی منطقه طی سه سال گذشته به شبکه‌های آبیاری فرعی و اصلی تجهیز شد.

وی در ارتباط با مکانیزاسیون و تجهیز کشاورزان به ماشین‌آلات جدید گفت: با طراحی خط اعتباری جدید اقدامات مناسبی در این راستا انجام شده و سالیانه حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ کارمزد ۱۵ درصد با وارد کردن تراکتور، کمباین، ادوات دنباله‌بند و … به چرخه تولید، در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون و به تبع آن افزایش بهره‌وری صورت می‌گیرد.

وی، وضعیت حوزه دام و طیور در استان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: اقدامات انجام شده در این حوزه در مقایسه با استان‌های دیگر بیشتر بوده و نتایج خوبی به دست آمده است.

فتحی به اقدامات انجام شده دربخش صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی پرداخت و خاطرنشان کرد: در آذربایجان‌شرقی ۸۰۰ واحد صنایع تبدیلی کشاورزی وجود دارد که حدود ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی را فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری می‌کنند و توسعه این بخش منجر به حفظ و نگهداری محصولات کشاورزی شده و از کمبود آن جلوگیری می‌کند.

 وی یادآور شد: رتبه اول فرآوری و بسته‌بندی محصول عسل و تخم‌مرغ به استان آذربایجان‌شرقی تعلق دارد به‌طوریکه از ۸ واحد کارخانه فرآوری تخم‌مرغ ( جدا کردن زرده تخم‌مرغ و بسته‌بندی آن) در کشور، سه واحد در آذربایجان‌شرقی مستقر هستند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: برخی واحدهای صنایع تبدیلی محصولاتی غیر از محصولات تولید شده در استان را فرآوری و بسته‌بندی می‌کنند و این در ارزش افزوده تولید شده برای استان تاثیرگذار است.

 وی همچنین به صنایع تبدیلی شیر و محصولات لبنی در استان اشاره کرد و گفت: برای تولید یک میلیون تن محصولات لبنی صنایع تبدیلی متناسب وجود دارد و این از میزان مصرف استان فراتر است و پنیر لیقوان یکی از سرآمدترین برندهای تولید محصولات لبنی در کشور و نام شناخته شده در کشورهای دیگر است.

مهندس فتحی در ارتباط با تولید و فرآوری محصول انگور در استان ادامه داد: با وجود اینکه آذربایجان‌شرقی در تولید انگور در کشور در رتبه ۴ یا ۵ کشور قرار دارد، در صنایع فرآوری این محصول عنوان نخست کشور را به خود اختصاص داده است و در صادرات محصولات تولید شده به کشور‌های دیگر  همواره پیشرو می‌باشد.

 وی افزود: توسعه صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی در اشتغال جامعه نقش ویژه‌ای دارد و حتی اگر محصولی در استان تولید نشود با واردات مواد اولیه می‌توان صنایع فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری ایجاد کرده و اشتغال را گسترش داد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به فلسفه وجودی صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی اشاره کرد و تصریح کرد: از سال‌های خیلی دور انسان‌ها همه محصولات تولید شده را یکجا مصرف نمی‌کردند و مقداری را به روش‌های مختلف نگهداری می‌کردند در روستاها از قدیم شیر را به ماست، کره، پنیر و دوغ و محصولات دیگر تبدیل می‌کردند و در زمان‌های مختلف آن را مصرف می کردند. درحال حاضر با توجه به عدم کشت برخی محصولات و یا کمبود برخی منابع در طول سال، برای تنظیم بازار و جلوگیری از فاسد شدن محصولات، صنایع تبدیلی و تکمیلی اهمیت دارد.

فتحی به حمایت وزارت جهادکشاورزی از کشاورزان تاکید کرد و اذعان داشت: همواره جهادکشاورزی شانه به شانه در کنار کشاورز حضور دارد و به عنوان مثال در زمان خشکسالی، در زمان نبود علوفه و سایر نهاده‌های دامی، در زمانی که محصول تولید شده به فروش نمی‌رود در زمان پرداخت اقساط تسهیلات و … جهادکشاورزی با تامین نهاده‌های دامی، خرید تضمینی، استمهال وام کشاورزی و … در کنار کشاورزان بوده و از آنها حمایت می کند.

.

.

.

__________________________________________________________________________

منبع : خبرگزاری فارس

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم عنایت ویژه مقام معظم رهبری در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس . رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با تاکید به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در منطقه رودخانه ارس گفت: با استفاده از صندوق توسعه ملی، مبالغی جهت بهینه کردن مصرف […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  تکنیک های کشاورزی از منظر قرآن

  بسم الله الرحمن الرحیم . تکنیک های کشاورزی از منظر ...

  معجزات علمى قرآن کریم : 3- قرآن و حرکت زمین

  بسم الله الرحمن الرحیم 3- قرآن و حرکت زمین : منظور از معجزات عل...

  مدیریت جامع منابع آبی از دیدگاه IWRM با رویکردی دینی فرهنگی

  بسم الله الرحمن الرحیم  مدیریت جامع منابع آبی از دیدگاه IWRM...

  بررسی رابطه دینداری با نگرش و رفتار مصرف آب در بین شهروندان زنجان

  بسم الله الرحمن الرحیم     بررسی رابطه دینداری با نگرش و ر...