معجزات علمى قرآن کریم : 5- قرآن و گسترش جهان

بسم الله الرحمن الرحیم

5- قرآن و گسترش جهان :

منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟

شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست.

قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند.

ما نباید انتظار داشته باشیم که قرآن دایره المعارفى باشد از علوم مختلف، ما باید از قرآن نور ایمان و هدایت، تقوى و پرهیزگارى، انسانیّت و اخلاق، نظم و قانون بطلبیم و قرآن همه اینها را در بر دارد.

ولى قرآن گاه براى رسیدن به این هدف اشاراتى به پاره اى از مسایل علوم طبیعى و اسرار آفرینش و شگفتى هاى جهان هستى دارد، مخصوصاً در بحث هاى توحیدى، به تناسب برهان نظم، پرده از روى اسرارى از جهان آفرینش برداشته و مسایلى را فاش کرده که در آن عصر و در آن محیط، حتّى براى دانشمندان ناشناخته بود.

این گونه بیانات قرآن، مجموعه اى را تشکیل مى دهد که ما آن را «معجزات علمى قرآن» مى خوانیم:

5- قرآن و گسترش جهان :

در آیه 47 سوره ذاریات مى خوانیم:

 (وَالسَّمَاءَ بَنَیْنَاهَا بِأَیْید وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ ):

«و ما آسمان را با قدرت بنا کردیم، و همواره آن را وسعت مى بخشیم».

«اَیْد» (بر وزن صید) به معناى قدرت و قوت است همان گونه که در دیگر آیات قرآن نیز به این معنا آمده است. بعضى از مفسران، براى اَیْد علاوه بر آنچه گفته شد، معناى نعمت را نیز ذکر کرده اند; در حالى که «یَد» گاهى به معناى نعمت مى آید که جمعش اَیْدى و جمع جمعش اَیادى است.

به هر حال جمله: (انّا لَموسعون): «ما همواره آن را وسعت مى بخشیم» به وضوح مى رساند که خداوند، آسمان ها را که با قدرت کامله اش آفریده است و پیوسته گسترش مى دهد; و از آنجا که این مطلب در گذشته بر دانشمندان و مفسران روشن نبود، بسیارى این جمله را به معناى توسعه رزق از سوى خداوند بر بندگان، از طریق نزول باران، یا از طرق مختلف تفسیر کرده اند و بعضى آن را به معناى غنا و بى نیازى خداوند مى دانند که هر قدر بخشش و عطا کند خزائن او کاستى نمى گیرد.

ولى امروزه مشاهدات نجومى به وسیله تلسکوپ ها نشان مى دهد که کرات آسمانى و کهکشان ها به سرعت از هم دور مى شوند; و جهان در حال گسترش است، پس مفهوم این جمله کاملا براى ما آشکار مى شود.

در کتاب آغاز و انجام جهان نوشته جان الدر مى خوانیم:

«جدیدترین و دقیق ترین اندازه گیرى ها در طول امواجى که از ستارگان پخش مى شود، پرده از روى این حقیقت عجیب و حیرت آور بر مى دارد و نشان مى دهد که مجموعه ستارگانى که جهان از آنها تشکیل شده پیوسته با سرعت زیادى، از مرکز جهان دور مى شوند و هر قدر فاصله آنها از این مرکز بیشتر مى گردد; بر سرعت سیر آنها افزوده مى شود و به نظر مى رسد که زمانى تمام ستارگان در این مرکز مجتمع بوده اند و بعد از آن از هم پاشیده و مجموعه ستارگان بزرگى از آنها جدا شده و به سرعت به هر طرف روانه مى شوند. ضمناً دانشمندان از این موضوع چنین استفاده کرده اند که جهان داراى نقطه شروعى بوده است»(1).

در همان کتاب از جرج گاموف در کتاب آفرینش جهان چنین نقل شده: «فضاى جهان که از میلیاردها کهکشان تشکیل یافته در حال گسترش سریع است. حقیقت این است که جهان ما در حال سکون نیست; بلکه در حال انبساط است و پى بردن به این که جهان ما در حال انبساط و گسترش است کلید اصلى گنجینه معماى جهان شناسى را نشان مى دهد; زیرا اگر حالا جهان در حال انبساط باشد لازم مى آید که زمانى در حال انقباض بسیار شدید بوده است»(2).

در کتاب مرزهاى نجوم نوشته فرد هویل درباره سرعت و انبساط و گسترش جهان مى خوانیم:

«تندترین سرعت عقب نشینى کرات که تاکنون اندازه گیرى شده نزدیک به شصت و شش هزار کیلومتر در ثانیه است. کهکشان هاى دورتر در نظر ما به اندازه اى کم نوراند که اندازه گیرى سرعت آنها به سبب عدم نور کافى دشوار است. تصویرهایى که از آسمان برداشته شده آشکارا این کشف مهم را نشان مى دهد که فاصله این کهکشان ها بسیار سریع تر از کهکشان هاى نزدیک افزایش مى یابد»(3).

به این ترتیب با تفسیر روشنى در زمینه آیه فوق و گسترش آسمان ها پى مى بریم که این آیه پرده از راز یکى از معجزات علمى قرآن بر مى دارد.

این نکته نیز قابل توجه است که تعبیر: (انّا لَمُوسِعُونَ) که در آن از جمله اسمیه و اسم فاعل استفاده شده دلیل بر تداوم و استمرار است و نشان مى دهد که این گسترش به صورت منظّم و مرتّب ادامه دارد.

—————————————————

 1. آغاز و انجام جهان، صفحه 74 تا 77 (با تلخیص).
 2. همان مدرک.
 3. مرزهاى نجوم، ترجمه رضا اقصى، صفحه 338.
 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم 5- قرآن و گسترش جهان : منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟ شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست. قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند. ما نباید انتظار […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۰
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031