معجزات علمی قرآن کریم 8- قرآن و زوجیت گیاهان

بسم الله الرحمن الرحیم

8- قرآن و زوجیت گیاهان

منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟

شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست.

قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند.

ما نباید انتظار داشته باشیم که قرآن دایره المعارفى باشد از علوم مختلف، ما باید از قرآن نور ایمان و هدایت، تقوى و پرهیزگارى، انسانیّت و اخلاق، نظم و قانون بطلبیم و قرآن همه اینها را در بر دارد.

ولى قرآن گاه براى رسیدن به این هدف اشاراتى به پاره اى از مسایل علوم طبیعى و اسرار آفرینش و شگفتى هاى جهان هستى دارد، مخصوصاً در بحث هاى توحیدى، به تناسب برهان نظم، پرده از روى اسرارى از جهان آفرینش برداشته و مسایلى را فاش کرده که در آن عصر و در آن محیط، حتّى براى دانشمندان ناشناخته بود.

این گونه بیانات قرآن، مجموعه اى را تشکیل مى دهد که ما آن را «معجزات علمى قرآن» مى خوانیم:

 

8- قرآن و زوجیت گیاهان :

در پنج آیه از قرآن مجید اشاره به زوجیت در عالم گیاهان شده است، در آیه 10 سوره لقمان مى خوانیم: (وَأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ زَوْج کَرِیم): «از آسمان آبى نازل کردیم و به وسیله آن در روى زمین انواع گوناگونى از گیاهان پر ارزش رویانیدیم».

همین مضمون در آیه 7 سوره شعراء و در آیه 7 سوره ق آمده است.

و در آیه 5 سوره حج مى فرماید: (وَتَرَى الاَْرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْج بَهِیج): «و همچنین زمین را (در فصل زمستان) خشک و مرده مى بینى، و هنگامى که آب باران بر آن فرو مى فرستیم، به جنبش در مى آید و رویش مى کند; و از هر نوع گیاهان بهجت انگیز مى رویاند».

در آیه 53 سوره طه نیز مى خوانیم: (وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجْنَا بِهِ أَزْوَاجاً مِّنْ نَّبَات شَتَّى): «و از آسمان، آبى فرستاد که با آن، انواع گوناگون گیاهان را (از خاک تیره) برآوردیم».

غالب مفسران پیشین، هنگامى که به این آیات رسیده اند، زوج را به معناى نوع و صنف، و ازواج را به معناى انواع و اصناف مختلف گیاهان گرفته اند; چرا که زوجیت به معناى معروفش در مورد گیاهان، در آن زمان بطور کامل شناخته شده نبود.

درست است که در گذشته انسان ها کم وبیش فهمیده بودند که بعضى از انواع گیاهان داراى نوعى نر و ماده است; وبراى بارور ساختن آنها از طریق تلقیح استفاده مى کردند ـ مخصوصاً درخت نخل که وجود نر و ماده در آن از قدیم الایام معلوم بوده، و از طریق تلقیح، آنها را بارور مى کردند ـ ولى نخستین بار در اواسط قرن هیجدهم میلادى یک دانشمند و گیاه شناس معروف سوئدى به نام لینه این مسأله را اعلام کرد که زوجیت (نر و ماده) در دنیاى گیاهان تقریباً یک مسأله عمومى است; و گیاهان نیز همچون غالب حیوانات از طریق آمیزش نطفه نر و ماده بارور مى شوند و سپس میوه مى دهند.

امّا چنانکه دیدیم، قرآن مجید دوازده قرن قبل از این دانشمند، پرده از روى این راز برداشته بود; ولى آنها جرأت ابراز این حقیقت ر ا نداشتند و زوجیت را به معناى دیگرى که بر خلاف ظاهر آن بود تفسیر مى کردند.

جالب این که گیاهان از این نظر مختلف اند، در بسیارى از آنها نر و ماده بر یک پایه قرار دارند و در بعضى دیگر، درخت نر از درخت ماده جدا است.

یک گل را به دست بگیرید، گلبرگ ها را کنار بزنید، درست در وسط گل دقّت کنید; جهان پر غوغایى است; در واقع یک بزم باشکوه در آنجا برپا است اما بى سر و صدا و خالى از هر گونه جار و جنجال و اعمال خلاف، میله هاى ظریف و لطیفى که کیسه هاى گرده را با خود حمل مى کنند در اطراف قرار گرفته و همراه وزش باد، به حرکت در آمده و ذرات گرده را بر طَبَق گل مى پاشند. دانه هاى گرده که هر کدام به تنهایى گیاه بسیار کوچکى هستند; به سرعت ریشه دوانده و پس از عبور ازطَبَق گل در خلوت گاهى که در بُنِ گل نهفته است با نطفه ماده آمیزش کرده و تخم گل یا میوه را تشکیل مى دهد، گویى برگ هاى زیباى گل، آرایشى هستند براى این بزم وصلت عجیب; و یا پرده هایى براى این حجله گاه. حشرات و پروانه هاى زیبا و زنبوران عسل نیز به این بزم فرا خوانده مى شوند; و از شیرینى خاصى که در بن گل ها از پیش تهیه شده مى خورند ـ سهل است ـ براى ما هم سهمى مى آورند و این عسل هایى که در ظروف مخلتف مى بینیم همان سهمیّه ما است که زنبوران عسل از آن بزم فراهم کرده اند.

به هر حال با تصریح قرآن در آیات مختلف، بر عمومیت مسأله زوجیت در گیاهان که اگر استثنایى هم داشته باشد، کم و ناچیز است ـ و درهر قانون کلى استثناهایى وجود دارد ـ پرده از روى این راز مهم که در آن عصر و قرن ها بعد از آن از چشم تیزبین دانشمندان نهان بوده برداشته است; و این خود یک معجره جالب علمى است.

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم 8- قرآن و زوجیت گیاهان منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟ شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست. قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند. ما نباید انتظار داشته […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۰
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031