معجزات علمی قرآن کریم : ۹- قرآن و زوجیت عمومی

بسم الله الرحمن الرحیم

۹- قرآن و زوجیت عمومی

منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟

شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست.

قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند.

ما نباید انتظار داشته باشیم که قرآن دایره المعارفى باشد از علوم مختلف، ما باید از قرآن نور ایمان و هدایت، تقوى و پرهیزگارى، انسانیّت و اخلاق، نظم و قانون بطلبیم و قرآن همه اینها را در بر دارد.

ولى قرآن گاه براى رسیدن به این هدف اشاراتى به پاره اى از مسایل علوم طبیعى و اسرار آفرینش و شگفتى هاى جهان هستى دارد، مخصوصاً در بحث هاى توحیدى، به تناسب برهان نظم، پرده از روى اسرارى از جهان آفرینش برداشته و مسایلى را فاش کرده که در آن عصر و در آن محیط، حتّى براى دانشمندان ناشناخته بود.

این گونه بیانات قرآن، مجموعه اى را تشکیل مى دهد که ما آن را «معجزات علمى قرآن» مى خوانیم:

 

۹- قرآن و زوجیت عمومی:

در آیه ۴۹ سوره ذاریات مى خوانیم: (وَمِنْ کُلِّ شَىْء خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ): «و از هر چیز یک جفت آفریدیم، (و اینها همه براى آن است که) شاید متذکّر شوید».

در آیه ۳۶ سوره یس مى فرماید: (سُبْحَانَ الَّذِى خَلَقَ الاَْزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنْبِتُ الاَْرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لاَ یَعْلَمُونَ): «منزّه است کسى که تمام زوجها را آفرید، از آنچه زمین مى رویاند، و از خودشان، و از آنچه نمى دانند» این آیه با وضوح بیشترى، گستردگى زوجیت را در گیاهان و انسان ها و اشیایى که از محدوده علم بشر بیرون است بیان مى کند.

بسیارى از مفسران، چون براى زوجیت به معناى حقیقى آن (دو جنس نر و ماده) در اینجا مفهومى نیافته اند; آن را به معناى اصناف مختلف موجودات جهان تفسیر کرده اند که به صورت زوج زوج در آمده است، مانند روز و شب، نور و ظلمت، دریا و صحرا، خورشید و ماه، جنگ و صلح و غیر اینها.

ولى امروز ما تفسیر دقیق ترى براى این دو آیه مى یابیم; چرا که تحقیقات علمى این حقیت را به خوبى اثبات کرده که تمام موجودات جهان ماده، از اجزاى بسیار کوچکى به نام اتم تشکیل شده، و این اجزاء که در گذشته به عنوان موجود نشکن (اجزاء لاتَتَجَزى) را شناخته شده بود و به همین دلیل نام اتم (به معناى نشکن) براى آن انتخاب کرده بودند; با سر پنجه علم و دانش بشر، شکسته شده و انرژى اتمى و صنایع مربوط به آن از اینجا نشأت گرفت.

هنگامى که اتم را شکافتند، آن را مرکب از اجزایى که عمدتاً الکترون ها ـ ذرات گردنده اتم که داراى بار منفى الکتریسیته هستند ـ و پروتون ها ـ هسته اتم که داراى بار الکتریسته مثبت است ـ یافتند; و به این ترتیب معناى دقیق ترى از زوجیت در تمام ذرات عالم هستى، یعنى وجود دو شئ نر و ماده، مثبت و منفى، فاعل و قابل به دست آمد که هیچ استثنایى نیز براى آن وجود ندارد; درحالى که تفسیرى که دانشمندان پیشین مى گفتند، نه تنها با مفهوم زوجیت چندان سازگار نبود، بلکه استثنائات زیادى نیز پیدا مى کرد.

به هر حال در میان دو زوج حقیقى و همچنین در میان دو جسم با دو جریان الکتریسیته مختلف مثبت و منفى، که به جاذبه جنسى بسیار شبیه است. در حالى که در میان شب و روز، نور و ظلمت، دریا و صحرا، و مانند اینها هیچ گونه جاذبه اى وجود ندارد.

جالب این که بعضى از مفسران بسیار قدیم با الهام گرفتن از آیات فوق با صراحت گفته اند که منظور از زوجین در آیات فوق همان جنس نر و ماده است هر چند توضیح بیشترى براى این مطلب نداده اند.(۱)

——————————————————————————————–

۱- مجمع البیان از یکى از مفسران قدیم به نام ابن زید نقل مى کند که در تفسیر آیه: (وَ من کلّ شئ خلقنا زوجین) گفته است: الزّوجین الذّکر و الانثى (مجمع البیان، جلد ۹، ص ۱۶۰) ـ همین معنا از قتاده در تفسیر آیه (سبحان الَّذى خلق الازواج کلّها…) نقل شده است (تفسیر قرطبى، جلد ۸، صفحه ۵۴۷۰).

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم ۹- قرآن و زوجیت عمومی منظور از معجزات علمى قرآن کریم چیست؟ شک نیست که قرآن یک کتاب علوم طبیعى یا طب و روانشناسى و علوم ریاضى نیست. قرآن یک کتاب هدایت و انسان سازى است و آنچه را در این راه ضرورى باشد فروگذار نمى کند. ما نباید انتظار داشته […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۰
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031