منابع طبيعي و محيط زيست از ديدگاه قرآن کريم و احاديث

بسم الله الرحمن ارحیم

منابع طبيعي و محيط زيست از ديدگاه قرآن کريم و احاديث

 

حيدريان آقاخاني مريم,نقي پوربرج علي اصغر,ديانتي تيلكي قاسمعلي

 

متن کامل مقالهpdf

چکیده: 

زمين و نعمت هاي آن اعم از آب، خاک، جنگل و مرتع که از مصاديق بارز منابع طبيعي به شمار مي روند، جزو انفال و متعلق به حکومت اسلامي مي باشند و جهت عموم مسلمين با اجازه دولت اسلامي مصرف مي گردد.

اهميت منابع طبيعي در حيات اقتصادي و اجتماعي بشر به ويژه در رابطه با کشاورزي و محيط زيست، هر انسان متفکر و خدادوست را بر آن مي دارد تا خود را در برابر اين منابع مهم خدادادي مسوول بداند. آب، خاک، مرتع، جنگل و… وديعه ارزشمند الهي در نزد مردمان هر جامعه و ثروت ملي آن جامعه محسوب مي گردد که نه تنها بايد در حفظ و حراست اين سرمايه هاي ملي سعي وافر نمود، بلکه مي بايست با اتخاذ سياستهاي بهره برداري اصولي و فني و احيايي، اين گرانبهاترين چشمه هاي حيات را به نسل هاي آينده منتقل کرد.

به استناد آيه هاي استوار قرآن کريم در جهان آفرينش که بر اساس نظم، هماهنگي و بر پايه عدل بر پا شده است همه چيز به قدر نياز و اندازه لازم آفريده شده است و کاستي ها و نابساماني هاي موجود در عرصه طبيعت عمدتا ناشي از بهره وري نادرست از محيط طبيعي و اسراف و تبذير و تجاوز به حقوق مسلم ديگران است.

تاثيرگذاري متقابل انسان و طبيعت، اهميت بررسي عناصر طبيعي را دو چندان مي کند؛ از اين رو در اين مقاله برخي از عناصر طبيعي (هوا، آب، خاک، مراتع و جنگل ها) که بيشترين نقش را در طبيعت، زندگي انسان و ساير موجودات دارند، به طور جداگانه مورد بررسي قرار مي گيرند.

كليد واژه: حکومت اسلامي، محيط زيست، قرآن کريم
 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن ارحیم منابع طبيعي و محيط زيست از ديدگاه قرآن کريم و احاديث   حيدريان آقاخاني مريم,نقي پوربرج علي اصغر,ديانتي تيلكي قاسمعلي   متن کامل مقاله – pdf چکیده:  زمين و نعمت هاي آن اعم از آب، خاک، جنگل و مرتع که از مصاديق بارز منابع طبيعي به شمار مي روند، جزو انفال […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۹
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031