تجربه ای عجیب و آموزنده پیرامون احیای مراتع با چرای دام

بسم الله الرحمن الرحیم 

تجربه ای عجیب و آموزنده پیرامون احیای مراتع با چرای دام 

 

حفظ مراتع ، جنگلها و علفزارها  در دوران کنونی که آسیبهای محیط زیست و منابع طبیعی به شدت افزایش یافته است ، یکی از مسائل بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود که با وجود تلاش فراوان کارشناسان همچنان یکی از بحرانها و چالشهای اساسی جامعه بشری محسوب می شود . زیرا گیاهان منبع اصلی غذای انسانها و حیوانات به شمار می روند و با نابودی آنها در واقع اصل حیات بر روی کره زمین در معرض نابودی قرار می گیرد .

یکی از راههایی که تاکنون برای حفاظت از مراتع پیشنهاد و اجرا شده است خارج کردن دامها از مراتع است . اما در این تجربه جدید ثابت می شود که چگونه با چرای دامها بر اساس یک برنامه مدون می توان مراتع را حفظ و بلکه احیا و پربار کرد .

عجالتا برخی آیات قرآن کریم را در باره مراتع و چرای دام در اینجا ذکر می کنیم و بررسی مفصل آن را به فرصتی دیگر واگذار می کنیم :

.

یکی از نعمتهای مهم الهی برای انسان ، حیوانات خصوصا حیوانات اهلی هستند که انسانها برای تداوم زندگی به آنها نیازمندند . زیرا دو دسته از چهار دسته غذاهای اصلی انسان یعنی لبنیات و گوشت – پروتئینها- از طریق این حیوانات تامین می شود .

قرآن کریم بارها به این نعمت بزرگ الهی اشاره فرموده و فواید مختلف  حیوانات و جانوران  را تذکر داده است .

 اما حیوانات برای زندگی به گیاهان احتیاج دارند لذا در همین رابطه قرآن کریم به فواید غذایی گیاهان اشاره می کند و از گیاهان به عنوان خوراک و غذای مشترک انسانها و حیوانات یاد می کند . زیرا  گیاهان در ابتدای زنجیره غذایی قرار دارند و اگر گیاهان نباشند حیوانات و به تبع آن انسانها نیز نمی توانند زندگی کنند . بنابراین گیاهان به عنوان خوراک دام نقشی کلیدی و اساسی در تامین امنیت غذایی جامعه دارند و از این لحاظ باید حفاظت، توسعه، بهره وری،  فراوری، تبدیل وغنی سازی گیاهان به عنوان خوراک حیوانات مورد توجه و عنایت خاص همه مردم و سیاستگذاران باشد .

در همین رابطه حداقل شش آیه از قرآن کریم صریحا از گیاهان به عنوان خوراک و غذای دام یاد می کند :  

 • الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ مَهْداً وَ سَلَكَ لَكُمْ فِيها سُبُلاً وَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجْنا بِهِ أَزْواجاً مِنْ نَباتٍ شَتَّى (53) كُلُوا وَ ارْعَوْا أَنْعامَكُمْ إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِأُولِي النُّهى‏ (54)

همان خداوندى كه زمين را براى شما محل آسايش قرار داد؛ و راه‏هايى در آن ايجاد كرد؛ و از آسمان، آبى فرستاد!» كه با آن، انواع گوناگون گياهان را (از خاك تيره) برآورديم. (53) هم خودتان بخوريد؛ و هم چهارپايانتان را در آن به چرا بريد! مسلّماً در اينها نشانه‏ هاى روشنى براى خردمندان است! (54)

 • أَنَّا صَبَبْنَا الْماءَ صَبًّا (25) ثُمَّ شَقَقْنَا الْأَرْضَ شَقًّا (26) فَأَنْبَتْنا فِيها حَبًّا (27) وَ عِنَباً وَ قَضْباً (28) وَ زَيْتُوناً وَ نَخْلاً (29) وَ حَدائِقَ غُلْباً (30) وَ فاكِهَةً وَ أَبًّا (31) مَتاعاً لَكُمْ وَ لِأَنْعامِكُمْ (32)

ما آب فراوان از آسمان فرو ريختيم، (25)سپس زمين را از هم شكافتيم، (26) و در آن دانه‏ هاى فراوانى رويانديم، (27) و انگور و سبزى بسيار، (28) و زيتون و نخل فراوان، (29) و باغهاى پردرخت، (30) و ميوه و چراگاه، (31) تا وسيله‏اى براى بهره‏گيرى شما و چهارپايانتان باشد! (32)

 • أَ وَ لَمْ يَرَوْا أَنَّا نَسُوقُ الْماءَ إِلَى الْأَرْضِ الْجُرُزِ فَنُخْرِجُ بِهِ زَرْعاً تَأْكُلُ مِنْهُ أَنْعامُهُمْ وَ أَنْفُسُهُمْ أَ فَلا يُبْصِرُون‏

آيا نديدند كه ما آب را بسوى زمينهاى خشك مى‏رانيم و بوسيله آن زراعتهايى مى‏رويانيم كه هم چهارپايانشان از آن مى‏خورند و هم خودشان تغذيه مى‏كنند؛ آيا نمى بينند؟! (27)

 • إِنَّما مَثَلُ الْحَياةِ الدُّنْيا كَماءٍ أَنْزَلْناهُ مِنَ السَّماءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَباتُ الْأَرْضِ مِمَّا يَأْكُلُ النَّاسُ وَ الْأَنْعامُ …

مثل زندگى دنيا، همانند آبى است كه از آسمان نازل كرده‏ايم؛ كه در پى آن، گياهان (گوناگون) زمين- كه مردم و چهارپايان از آن مى‏خورند- مى‏رويد …

 • وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِكَ دَحاها (30) أَخْرَجَ مِنْها ماءَها وَ مَرْعاها (31) وَ الْجِبالَ أَرْساها (32) مَتاعاً لَكُمْ وَ لِأَنْعامِكُمْ (33)

و زمين را بعد از آن گسترش داد، (30) و از آن آب و چراگاهش را بيرون آورد، (31) و كوه‏ها را ثابت و محكم نمود! (32) همه اينها براى بهره‏ گيرى شما و چهارپايانتان است! (33)

 • هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً لَكُمْ مِنْهُ شَرابٌ وَ مِنْهُ شَجَرٌ فِيهِ تُسِيمُونَ‏ (10)

او كسى است كه از آسمان، آبى فرستاد، كه نوشيدن شما از آن است؛ و (همچنين) گياهان و درختانى كه حيوانات خود را در آن به چرا مى‏بريد، نيز از آن است. (10)

(البته آیات دیگری هم در مورد رزق و روزی حیوانات هست که جهت اختصار ذکر نشد)

(قرآن کریم ؛ ترجمه آیة الله مکارم)

 

اینک مستندی جالب در همین رابطه را ملاحظه فرمایید :

مستند تجربه ای عجیب و آموزنده پیرامون احیای مراتع با چرای دام 

.

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم  تجربه ای عجیب و آموزنده پیرامون احیای مراتع با چرای دام    حفظ مراتع ، جنگلها و علفزارها  در دوران کنونی که آسیبهای محیط زیست و منابع طبیعی به شدت افزایش یافته است ، یکی از مسائل بسیار مهم و حیاتی به شمار می رود که با وجود تلاش فراوان کارشناسان […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  خرداد ۱۴۰۰
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031