مدیریت آب در اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم

مدیریت آب در اسلام

 

مؤلفان: ناصر فاروق، اسیت بیسواز، مراد بینو

مترجم: علیرضا سلامت

خرید کتاب مدیریت آب در اسلام اثر ناصر آی. فاروقی و آسیت کی. بیسواس ...

ناشر: روشنگران و مطالعات زنان

ویراستار:حامد عاشوری

زبان: فارسی

رده‌بندی دیویی: ۳۳۳٫۹۱

سال چاپ: ۱۳۸۷

نوبت چاپ: ۱

تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه

تعداد صفحات: ۲۲۴

قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز)

شابک: ۹۷۸۹۶۴۱۹۴۰۱۶۶

………………………………………………………………………….

معرفی:

آب در منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)، به سرعت به یک عامل کلیدی توسعه تبدیل شده است. اما این منطقه یکی از مناطقی است که بالاترین نرخ رشد جمعیت و کمبود منابع آب طبیعی را به خویش اختصاص داده است و آب قابل دسترس نیز در بعضی مناطق به دلیل افزایش میزان آلودگی و پمپاژ بیش از حد، از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. از این رو با افزایش کمبودها در کشورهای خاورمیانه، رقابت برای تقاضای آب به شدت افزایش می‌یابد.

در این خصوص دو راهکار پیشنهاد گردیده است. اول این که سیاست‌گذاران باید از تمامی ابزار موجود هم‌چون ارزش‌های دینی و فرهنگی برای یافتن راهکارهای مناسب استفاده کنند و دوم این که با وجود رقابت روزافزون بین بخش‌های مختلف، باید تصمیمات انسانی اتخاذ شود و فداکاری‌هایی در سطح یک کشور انجام گیرد.

مدیریت آب از دیدگاه اسلام از جمله راهکارها برای تقسیم عادلانه منابع آبی است که دیدگاه اسلام را در باب برخی خط‌مشی‌های مدیریت هم‌چون: مدیریت تقاضای آب، استفادۀ مجدد از پساب، و نرخ‌گذاری عادلانه بیان می‌کند.

کتاب حاضر حاصل تحقیقات شرکت‌کنندگان در کارگاه مدیریت منابع آب در جهان اسلام است که در دسامبر سال ۱۹۹۸ در شهر امان اردن و با حمایت انجمن بین‌المللی آب و شبکه اسلامی توسعه و مدیریت منابع آب برگزار شد.

از جمله مباحث کتاب عبارت‌اند از: اسلام در خاورمیانه و شمال آفریقا، اصول دوبلین، آب و مساوات، حقوق آب و مالکیت اسلام، تعرفه‌های آب، موسسات مدیریت اسلامی آب، مدیریت تقاضای آب خانگی، شیوه‌های نرخ‌گذاری آب در ایران و بازارهای آب در اسلام .

 • لیـنک دانلـود مسـتقیم
 • حجم فایـل: 0 MB
 • نویسنده / ناشر:
 • منبع:
 • چکیده
  بسم الله الرحمن الرحیم مدیریت آب در اسلام   مؤلفان: ناصر فاروق، اسیت بیسواز، مراد بینو مترجم: علیرضا سلامت ناشر: روشنگران و مطالعات زنان ویراستار:حامد عاشوری زبان: فارسی رده‌بندی دیویی: ۳۳۳٫۹۱ سال چاپ: ۱۳۸۷ نوبت چاپ: ۱ تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه تعداد صفحات: ۲۲۴ قطع و نوع جلد: وزیری (شومیز) شابک: ۹۷۸۹۶۴۱۹۴۰۱۶۶ …………………………………………………………………………. معرفی: آب در منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)، به سرعت به یک عامل کلیدی توسعه […]

  آخرین دیدگاه کابران

  پر بازدید ترین مقالات

  «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث»

  بسم الله الرحمن الرحیم «گیاهان دارویی در قرآن و حدیث» علیرضا ...

  زنيان - شاهي - کندر (دروس استاد ضیایی / 3)

  بسم الله الرحمن الرحیم زنيان - شاهي - کندر دروس استاد ضی...

  اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم

  بسم الله الرحمن الرحیم اهمیت دامداری و کشاورزی در قرآن کریم ...

  سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی"

  بسم الله الرحمن الرحیم سخنان مهم مقام معظم رهبری در"اهمیت حفظ...

  تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۹
  ش ی د س چ پ ج
      تیر »
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031